вторник, 16 апреля 2013 г.

Топ 10 замків України, які варто відвідати.

Економічна криза примушує українців шукати дешевші варіанти відпочинку і повертає звиклих до свіжих вражень туристів до вітчизняних об'єктів. Адже в Україні немало прекрасних природних чудес (їх не тільки сім:), замків, фортець, церков. Вибирайте найцікавіший для Вас і вперед милуватися красою України.

1. Замок Хотин і Замок Кам'янець-подільський Замок Хотин
Цю зоряну пару конкурентам не наздогнати: два зміцнення, що чудово збереглися, знайомі з дитинства по фільмах Сергія Тарасова про Робін Гуда, розташовані на відстані 24 км. один від одного. Кам’янецький замок масштабніший, ніж хотинський, проте мав значно більше ролей в кіно, серед таких, які важко не запам'ятати - Ля-рошель в третій серії саги про Боярського-дАртаньяна. У 6 км. від Жванца по дорозі на Борщев, вже на території Тернопільської області, в селі Окопи, у злиття Збруча і Дністра - ще одні замкові останки. Окопи св. Трійці були зведені в кінці XVII в. на місці стародавнього городища з єдиною метою: не пускати в захоплений яничарами Кам’янець турецькі каравани з провіантом і зброєю. Місія виконувалася сумлінно, а після повернення столиці Поділля в польські руки Окопи надовго канули в тінь - аж до моменту, коли в місцевому костьолі не засіли, обороняючись від російських воїнів, польські конфедерати.

2. Замок Дубно
 Замок Дубно
Подільські замки, звичайно, більш показові, але і у волинських твердинь є свій шарм. Особливо добре це розумієш вранці, коли в тихих водах Ікви відображається замковий палац (XVIII століття) і майже декоративна башта Беатка. З баштою пов'язаний переказ. На початку березня 1577 в замку готувалися до одруження племінниці власника міста князя Острожського, Беати. Але до Дубна злодійською долиною підійшли татари - і гостям вже було не до весілля, вони бігли в паніці. Здивована шумом, дівчина запитала у служниці, що трапилося - і почула про напад татар. Беата була хоч і красивою, але не дуже утворений, про татар не чула і почала випитувати, хто вони. Служниці, які були не набагато розумніші, розповіли, що чули: татари - це люди, які народжуються сліпими, як собачата, а на голові мають роги. Дияволи, одним словом. Лиходії. Утриматися від спокуси побачити людей з рогами Беата не змогла. Побачивши під стінами Дубно ворожий табір, наречена так розсердилася, що потрапила з гармати в ханський шатер. Здивовані такими подіями татари зняли облогу Дубно. Саме ця фортеця фігурує в повісті Гоголя. Жителі міста фактом гордяться - тут проводиться щорічна доля-фестиваль “Тарас Бульба”. Інші волинські міста Дубному заздрять і створюють власні міфи. Скажімо, більшість жителів Полонного (тут від замку залишився лише вал і глибокі підвали) упевнена, що могила Тараса Бульби знаходиться на околиці саме їх міста.

3. Замок Свірж
Замок Свирж
Не дарма в мушкетерській сазі Г. Юнгвальда-Хилькевича Свіржа (Львівщина) дісталася роль Бетюнського монастиря: образ фортеці, підноситься на горбі над гігантським гладінням ставків, надзвичайно м'який. З 1453 і до початку XVII століття містечко Свірж належало роду Свіржській, які і звели на березі ставка твердину. З трьох боків вода захищає ренесансну споруду, а з четвертою за оборону відповідають міцні стіни і самотня оборонна башта (каплиця). Якраз напередодні Першої світової війни були завершені роботи по оновленню замку генералом Робертом Лямезан-салянс (1869-1930). 2 вересня 1914 садиба, підпалена російськими військами, згоріла разом з цінностями, сімейними портретами і бібліотекою. Залишилися тільки стіни. Після війни граф Роберт наполегливо займався реставрацією, привертаючи як робочих трьох російських військовополонених. Уміли зруйнувати - умійте і відновити. Продовжив відновлення зять генерала, граф Тадеуш Комаровській (1895-1966). Реставрація продовжувалася - ви вже здогадалися - до вересня 1939 року. Під час Другої світової війни замок був пограбований і частково зруйнований. У радянські часи його використовували як школу трактористів, пізніше тут планувалося влаштувати будинок творчості Союзу архітекторів. Сучасна доля споруди незрозуміла: у цьому рівнянні дуже багато невідомих.

4. Замок Червоногруд
 Замок Червоногруд
Як і належить загадці, це місце потрібно наполегливо шукати: населеного пункту з такою назвою немає на карті України. Хіба ось на картах Тернопільщини вдасться знайти петлю річки Джурін між селами Нагиряни і Нирків з написом “піонер-табір”. Місце є - а слова немає. Одні називають кратер із замком нирковим - по назві одного з сусідніх сіл. Інші величають неіснуюче вже більш за півстоліття польське село чомусь на староруський зразок Червоногород. Найбільш відповідній українській граматиці буде назва Червоноград - у такому разі неминуча плутанина з однойменним шахтарським поселенням на Львівщині. Залишаються два варіанти: польський (Червоногруд, а багато століть назад - Чирвонігрод) і український (жителі навколишніх сіл відвіку називали це місце просто Червоне). Є ще латинська назва з літописів: castrum rubrum. Вона, як і всі інші, яскраво забарвлена: червоний замок. У всьому винні брунаті подільські пісковики, що надають і землі і каменям тут червонуваті кольори. На початку XVII сторіччя магнати Даніловічи замість старої дерев'яної фортеці будують тут кам'яний замок, пізніше пошкоджений турецькими військами. У 1820-40 роках князі Понінські на стінах напіврозваленої фортеці зводять неоготичний палац. Над каньйоном підносяться дві башти. Їх верхні частини-”короны” везли на підводах аж із Львова. Усередині однієї з башт влаштований потайний хід - він зберігся до цих пір. У палацовому парку чутний звук 16-метрового водопаду на річечці Джурін. Вже в міжвійськові часи в одній з баштових “корон” не вистачало зубців: під час Першої світової російські воїни залізли на башту і спробували їх відламати. В результаті полетіли разом з ними вниз. З 2003 року в замку з'явився барак, в якому поселився чернець УАПЦ. За його версією, яку тиражують жовті газети, під замком знаходиться вхід в пекло, яке охороняє безголовий лицар. А під землею знаходиться зал судилища, де відбуватиметься Страшний суд. Дуже здивувалися б спелеологи такій назві відомої печери “Поросячка”, що і справді розташована недалеко від замку.  
5. Замок Білгород-Дністровський
 Замок Белгород-Днестровский
Навіть якщо не знати, що Білгород - одне з якнайдавніших міст миру, здивуватися в цьому райцентрі Одеської області є чому: найбільша з українських фортець розташована саме тут, на високому скелястому березі Дністровського лиману на залишках античного міста Тири. Два з половиною кілометри оборонних стін - це серйозно. Шкода, не всі з 34 башт дожили до наших днів. Будували форпост перебіг двохсот років і Молдавія, і Генуя, і турки. Найстаріша частина (XIII століття), Цитадель - своєрідна фортеця у фортеці. Коли інші частини фортеці підкорялися ворогові, тут ще можна було тримати оборону. Саме у цій частині замку жив комендант фортеці, розміщувалися військові штаби. Екскурсоводи розповідають про скарби, залишені тут турками, про дивовижний водопровід, про перебування тут О. Пушкіна, Лесі Українки, І. Нечуя-Левицького, Д. Паустовського, А. Міцкевича і В. Катаєва. А одна з башт носить ім'я великого вигнанця античності - Овідія. У серпні 1484 року 300-тисячне військо турецького султана Баязета II і 50-тисячные загонів кримського хана Менглігирея оточили замок з берега і лиману. Після 16-денної облоги фортеця лягла. На 328 років тут встановлюється турецьке владицтво. Хоча запорожцям і вдавався спокій османів порушувати, і регулярно: біля стін Аккермана бували і Григорій Лобода, і Іван Сирко, і Семен Палій.

6. Замок Середнє
Замок Сэрэдне
Прем'єрі фільму “Ангели і демони” присвячується! Тамплієри в городі! Скарби Жака де Молі під Мукачево! Ну і так далі. Насправді, нічого навіть такого загадкового, а видовища і ще менше. Підбирати середньовічні враження в середньому можна в старовинних винних підвалах, та ще з дегустацією. А як бонуси - замки в Ужгороді і Мукачево. Збереглися вони значно краще за тамплієрськіх розвалини, легенди про привидів в запасі є, тому сумно точно не буде.

7. Замок Судак
Замок Судак
Найвідоміша з кримських фортець зведена Генуєю в 1371-1469 роках на конусоподібній горі Киз-куле-бурун. Гора мільйони років назад була кораловим рифом, а зараз підноситься над морем ефектним боком. Судаська фортеця ідеальна саме навесні, тисячі стомлених сонцем курортників ще не товчуться між численними баштами і гарматами. Хоча площа в зміцнень така, що досить на армію відпочиваючих: 30 Га. 

8. Замок Кременець
Замок Кременец
Стільки перекладів розповідають про ці стіни, режисери фільмів жахів повинні в чергу шикуватися під горою Боною. Не шикуються - і це їх помилка. Ми ж послухаємо про міст з волосся, зведений для королеви Бони, криваві ванни і інші чудасії, потім пригадаємо, що ця хитра і розумна італійка ніколи на Поділлі не бувала - і зосередимося на залишках замку і чарівному містечку біля підніжжя майже 400 - метрової гори. Легенди легендами, а замок багатьом зобов'язаний дружині Сигизмунда I, 1536 року подарував нею Кременець і околиці. Вона укріпила високі замкові стіни, три башти, казарми, господарські споруди і пороховниці. Виїжджаючи до Італії після смерті чоловіка, вона вивезла з Кременця 70 возів різного добра. А замок продовжував нести свою варту. У вересні 1648 року полковник Філон Джалалій узяв фортецю в облогу. Півтора місяці йшли запеклі бої, нарешті, в жовтні фортеця була узята і зруйнована. У перший і останній раз. З того часу фортеця вже не відновлювалася.

9. Замок Кудрінци
Замок Кудринцы
Ось вам замокнув для фанатів і екстрімалов. Дорога в це село на межі Тернопільської і Хмельницької області - ворогові не побажаєш. Сірі залишки башт тризубцем відбиваються в Збручській воді, короною вінчають високу гору Стрілці. Фортецю побудували в 1615 році магнати Гербурт, і замок особливим героєм себе не показав: то козаки Максима Кривоноса разом з повсталими жителями села виганяють польський гарнізон літом 1648 року, то турки захоплять фортецю в 1672 і 1694 роках. До початку XVIII століття Кудрінецька фортеця перетворилася на родове кубло Гуменецьких. З часом резиденція перейшла до наступних власників, Козібродським, які перетворили її на своєрідний музей, прикрасивши спокої портретами і старовинними меблями. Побачити фрагменти колекції Кудрінецького замку можна зараз в Тернопільському краєзнавчому музеї. Підземний хід, неодмінний атрибут будь-якого романтичного релікту середньовіччя, починався в південній башті, але зараз засипаний. Біля південної стіни простежується невелика хвіртка для несподіваних нападів на ворога. А вже скільки шукачів скарбів бачив цей форпост - і не перерахувати.

10. Замок Шенборн (Чинадієве)
Замок Шенборн (Чинадиеве)
Навіть залізнична станція тут схожа на мініатюрний замок, а в розкішному парку ховається справжнє казкове диво. Спочатку із-за крон дерев з'являється висока башта, прикрашена годинами і сімейними гербами. Леви в коронах - в такому лігві дійсно міг жити цар, хоча алеї навколо заполонили не монархи, а хворі з патологією серцево-судинною, нервовою системою або обміном речовин. На цих захворюваннях спеціалізується санаторій, що з 1946 року розташувався в розкішному мисливському палаці графів Шенборнов. Все починалося в 1840-му з дерев'яної хатинки, куди володарі графи Шенборни навідувалися на полювання. У 1890 році для Шенборнов зводиться кам'яний замок, по якому можна вивчати календар: 365 вікон, 52 кімнати, 12 входів. Контури ж ставка нагадували абрис Австро-угорської імперії.

Комментариев нет:

Отправить комментарий