вторник, 30 апреля 2013 г.

Куди піти у Кіровограді?

Історія Кіровограда, який у минулому називався Єлизаветградом, Зіновьєвськом і Кірово, починається з XVIII століття. Деякі учені стверджують, що на цій території перші селища виникли на декілька століть раніше. Спочатку старовинне місто будувалося як фортеця. Вона повинна була захищати прилеглі землі від нападів турків, татар і інших завойовників. Проте з роками значення фортеці слабшало, і на її місці стало розвиватися місто. У кінці XIX століття Єлизаветград перебудовувався швидкими темпами, набувачи європейських рис. У 1882 році він отримав статус «колиски української драматургії», оскільки тут відкрився перший професійний український театр. У складі СРСР місто іменувалося Зіновьєвськом. Після війни місто стало важливим промисловим центром, в якому працювали підприємства машинобудівної і легкої промисловості. У перші роки незалежна Україна переживала економічну кризу, проте Кіровограду вдалося зберегти транспортну, комунальну, освітню і медичну інфраструктури. Вже друге десятиліття йдуть суперечки про необхідність зміни назви міста на Єлизаветград. Кілька разів обговорення планували винести на референдум, але вперше не набралася потрібна кількість голосів, а повторний референдум не відбувся.
        Пам'ятки Кіровограда притягають туристів, які цікавляться історичним минулим України. Тут є не лише пам'ятки архітектури і природи з багаторічною історією, але і унікальні зразки, створені сучасними майстрами.
                                   1. Фортеця Святої Єлизавети
Недалеко від сучасного центру Кіровограда збереглися оборонні вали старовинної фортеці, яка започаткувала місто. Саму фортецю заклали в 1754 році. Вали є зіркоподібним багатокутником, на кінцях якого розташовуються бастіони. Фортеця Святої Єлизавети у минулому використовувалася як штаб військового командування, оплот російської влади і центр гайдамацького руху. У 1769 році ханові Крим-Гірею не вдалося завоювати укріплення. З ліквідацією легендарної Запорізької Січі значення фортеці поступово втрачалося. У 1784 році її повністю роззброїли. На щастя, їй вдалося зберегтися досі. Частково збереглися і казарми, де у XVIII столітті розташовувалися солдати полку Кутузова. Сьогодні тут є меморіал Вічного вогню і старовинні гармати.
2. Головна синагога
У кінці XIX століття в Кіровограді мешкало понад 25 тисяч євреїв. У 1853 році міська єврейська община побудувала синагогу в мавританському стилі, яка була масивною будівлею з цегли. Після війни синагогу закрили, тому будівля почала руйнуватися. Зараз храм відреставрований і повернений єврейській міській общині. Тут знаходиться експозиція історичного музею «Євреї Єлизаветграду».

3. Грецька церква
Грецька община Кіровограда побудувала в місті кам'яну церкву Пресвятої Володимирської Богородиці. Раніше на цьому місці височів храм 1766 року спорудження. Зараз в церкві можна побачити старовинний розпис, а храм є Кафедральним собором Різдва Богородиці.

4. Покровська церква
На місці старовинної дерев'яної церкви 1787 року сьогодні височіє блакитний храм, увінчаний зеленими куполами. У 1824 році його побудували на гроші, пожертвувані купцем П. Щедріним, за проектом архітектора К. Тона. Собор є зразком неоросійського стилю культової архітектури. У 1932 році Покровську церкву закрили. Тільки у 1988 році вона знову була повернена прихожанам.

5. Преображенський собор
У 1819 році на місці зруйнованої Троїцької церкви був зведений Свято-Преображенський собор, який на той час служив головним православним храмом Єлизаветграду. Сьогодні Преображенський собор - пам'ятка архітектури.

6. Будинок Панського
Будинок купця Панського є яскравим зразком стилю раннього модерну. Легенда оповідає, що він там не встиг пожити, оскільки відразу після завершення будівництва помер на порозі власного будинку. Нині у будинку розташовується краєзнавчий обласний музей. Заснував його В. Яструбів в 1883 році. Історію і природу краю освітлюють чотири експозиції, що діють на постійній основі, кунсткамера А. Ільїна, живопис, археологічні знахідки і ікони.

7. Будинок Шполянського
У будинку, побудованому в XIX столітті купцем Шполянським, сьогодні розміщується Кіровоградський обласний художній музей. Експозиція розташовується в п'яти залах. Тут є експонати, надані Ермітажем, Третьяковською галереєю, київськими музеями українського і російського мистецтва, роботи місцевих художників.

8. Завод Ельворті
Цей завод, побудований в 1874 році, є одним з найбільших і найстаріших на території Європи заводів сільськогосподарських машин, які спеціалізуються на виробництві сівалок. Його заснували брати Томас і Роберт Ельворті (Великобританія). У XIX столітті велика частина працездатного населення працювала на заводі, що сприяло розвитку Єлизаветграду. Сьогодні завод називається «Червона зірка». У музеї на базі підприємства можна побачити більше 3,5 тисяч експонатів.

9. Пам'ятник «Ангел-хранитель України»
До 250-річного ювілею Кіровограду і 2000-річчя Різдва Христова в місті був встановлений монумент, на основі якого є напис: «Бережи, Боже, Україну». Для створення пам'ятника скульптори використали місцеві матеріали - граніт, видобутий в Капустинському, Крупському і Войновському родовищах. Авторами монументу є архітектор В. Кривенко і скульптор А. Гончар.

10. Дендропарк
Кіровоградський дендропарк для городян є популярним місцем прогулянок і відпочинку для місцевих жителів. Парк, що займає 45 гектарів площі, створили в 1958 році. Спочатку тут було висаджено більше п'ятдесяти видів кущів і різних дерев. У 1972 році він отримав статус парку-пам'ятника. З часом паркова зона приходила в запустіння. Тільки з 2001 року дендропарк почали поступово відроджувати. Тут з'явилася паркова зона, дитячі майданчики, атракціони. Кіровоградський дендропарк в 2008 році визнаний кращим українським парком. Головна пам'ятка парку - сто тисяч живих тюльпанів, які радують відвідувачів цвітінням у кінці квітня. Тут можна попити чаю з величезного старовинного самовару. На території дендропарку працюють кафе і ресторани.


Оглянувши кращі пам'ятки Кіровограду, не поспішайте покидати місто. Тут вам запропонують немало цікавого. Можна доповнити відпочинок в Кіровограді походом в театр, кінотеатр, філармонію. Піша прогулянка по нічному місту не менш захоплююча. Якщо після отриманих вражень ви готові і далі знайомитися з містом, нічні клуби, ресторани і розважальні комплекси завжди до ваших послуг!


«Куди треба піти у Кіровограді?» на Яндекс.Картах

Читайте також:
6 правил виграшу життя.

7 практичних способів звільнити голову від зайвих думок

Цікаві факти про читання

8 речей, які потрібно зробити в Петербурзі


Комментариев нет:

Отправить комментарий